Perde Modelleri

Perde Modelleri

Perde modelleri büyük ve çarpıcı bir değişikliğe ihtiyaç olduğunda yaşam alanlarını kolayca değiştirebilir. Bu yüzden perde seçimi evinizde hızlıca değişiklik yapmak istediğinizde veya yeni bir eve taşındığınızda ilk akla gelen şeylerden biridir. Mahremiyet sağlamak, odaya giren ışık miktarını sınırlamak gibi önemli işlevleri de olan perde çeşitleri aslında dekorasyonun en etkili ögelerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Neredeyse her evde kullanılan perde modelleri arasında tül perde ve fon perde yer almaktadır. Tül perde modelleri daha sade veya dantelli modellerde bulunabilir ve her dekorasyona uygun olarak üretilmektedir. Fon perde modelleri ise hem dekorasyonu tamamlar hem de opak olduğundan dolayı odaya giren ışık miktarını belirlemekte yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza uygun perde modellerini belirlerken evinizin genel stilini, dekorasyonunuzda kullandığınız renk ve tarzları göz önünde bulundurarak çok daha hoş gözüken yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Eviniz için mobilyalar, mutfak gereçleri, banyo aksesuarı, küçük ev aletleri gibi parçaları tamamladıktan sonra sıra her odanın vazgeçilmez unsuru olan perde seçimine gelir. Perdeler odanın tonunu tamamlayan en önemli dekor ögelerinden biridir. Tül perde, fon perde, zebra perdeketen perdestor perdeblackout perde de dahil olmak üzere perde seçimi konusunda neredeyse sonsuz seçenek bulunur. Bu kadar fazla perde çeşitleri ve perde aksesuarları arasından seçim yapmak ise bu nedenle kafa karıştırıcı olabilmektedir. Perde seçimi ile birkaç ipucu sayesinde odalarınıza çok daha uygun ve güzel perdeler seçmeniz mümkün.

İlk olarak odanızın ne kadar ışığa ve loşluğa ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz. Perde seçimi yaparken gözden kaçırılabilen bu unsur odanızda geçirdiğiniz zamanın kalitesini bile etkileyebilir. Yatak odaları ve giyinme odaları daha fazla mahremiyet ihtiyacının olduğu alanlardır. Kalın kumaşlı perde modelleri günışığını önlemekte çok daha başarılı olduğu için kalın fon perde modelleri ve blackout perdeler yatak odaları için çok daha uygun olabilmektedir.

Modern Perde Modelleri

Perdenin malzemesi odanızın görünümünü direkt olarak etkileyen bir diğer konudur. Tül gibi ince ve ışığı geçiren kumaşları, keten perde veya daha ağır olan opak fon perdeleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta odanızın ne kadar ışık almasını istediğinizdir. Kalın perdeler odanıza daha ağır ve geleneksel bir hava verirken ince perdeler daha hafif ve modern bir stil kazandırır. Bu seçimi yaparken aynı zamanda perdelenin pile sıklığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Perdelerinizin rengi mobilyalarınızın ve duvarlarınızın rengi ile uyum içinde olmalıdır. Minimalist bir görünüm için duvarlarınızın birkaç ton açık veya koyu tonlarında kumaş perde seçebilirsiniz. Eğer perdelerinizin odanın odak noktasını olmasını istiyorsanız mobilyalarınız ve duvarlarınızla kontrast oluşturan bir renk seçebilirsiniz.

En Çok Satan Perde Modelleri

Fon perde koltuk uyumu nasıl olmalı konusunda karar verirken mobilyalarınızın desenli olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Mobilyalarınız desenliyse desensiz perdeler tercih etmek daha hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer mobilyalarınız desensizse perdelerinizi desenli seçerek odanıza hareket katabilirsiniz. Çiçek desenleri daha klasik ve romantik; geometrik desenler daha modern bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Perde boyuna karar verirken süpürgelik payı bırakacak şekilde zemine yakın olan perdelerin modern bir görünüm kazandırdığını göz önünde bulundurmalısınız. Yere değecek kadar uzun perde modelleri odaya dramatik bir hava kazandırır. Çocuk odaları için ise kısa perde tercih edebilirsiniz.

Perde Trendleri ve Perde Fiyatları

Perde fiyatları perde kumaşı, perde ölçüsü ve perde modellerine göre değişiklik göstermektedir. Perde seçeneklerinin artmasıyla uygun fiyata perde de kolayca bulunabilmektedir. Salon perdeleri için çok daha fazla kumaş gerekebilirken mutfak perdesi olarak zebra perde gibi çok daha uygun fiyata perde modelleri bulunabilmektedir.

En doğru şekilde tül perde ölçüsü nasıl alınır?

Fon artı tül perde kullanacaksanız, tül perdenin ölçülerini doğrudan duvardan duvara alabilirsiniz. Bununla birlikte fon perdenizin ve tül perdenizin duvarın tamamını kaplamasını istemiyorsanız, pencere bitiminden 25’er santim sarkacak şekilde ölçü almanız gerekmektedir. Söz konusu boy ölçüsü olduğu zaman ise ideal uzunluk için ölçüyü yerden 4-5 santim kadar yukarıdan almanız gerekir. Tül perdelik kumaşlar büzgü tercihine göre değişebildiği için bu detaya ve pile katlarına da dikkat edilmelidir.

Hangi odaya hangi perdeyi seçmeliyim?

Stor perde, zebra perde, tül perde ve fon perde olmak üzere piyasada pek çok farklı perde çeşidi ile karşılaşmanız mümkün. Oda türüne göre hangi perdenin daha uygun olacağına karar vermekte elbette zorlanabilirsiniz. Eğer çalışma odası ya da ofis tarzı bir alanınız varsa, daha spor ve resmi bir görünüm için zebra perde tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde çocuğunuzun odasında kolay kullanılabilir bir perdeye sahip olmak ve ışığı etkili bir biçimde kesmek için stor perde kullanabilirsiniz. Salon ya da oturma odası gibi alanlar için ise genellikle en ideal seçenek tül perde üzerine fon perde oluyor. Tül perdenizi doğrudan “tül” kumaştan tercih edebileceğiniz gibi son zamanların trendi keten kumaştan da tercih edebilir ve salonunuza bohem bir hava katabilirsiniz. Balkon kapıları gibi boydan camlı alanlar için uygun seçenek ise boydan zebra perde modelleri oluyor. Yatak odanız için blackout tarzı karartmalı fonlar seçebilir, deliksiz bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Tül perde yıkarken nelere dikkat etmeliyim?

Tül perdelerinizi yıkamaya karar verdiğinizde ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, çamaşır makinesine perdeler dışında herhangi bir şey atmamanızdır. Tül perde temizliğinde özellikle bu ürünlere yönelik pek çok farklı temizleyici ve kimyasal çözücü bulunuyor. Özellikle uç kısımları zamanla grileşen ve kirlenen tül perdeler, bu özel temizleyiciler sayesinde eski bembeyaz haline dönebiliyor. Tül perde temizliği esnasında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta da çamaşır makinesine aynı anda kaç tane tül perde attığınız. Perdelerin makine içerisinde rahatlıkla dönebilmesi ve tek seferde güzelce beyazlayabilmesi için tercihen makinenin yarısını geçmeyecek oranda doldurmanız gerekiyor. Siz de bu ufak tüyolara dikkat ederek adeta yenilenmiş tül perdelere sahip olabilirsiniz.

Stor perdeler makinede yıkanır mı?

Stor perde ve zebra perdeler, çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ürünler değildir. Çamaşır makinesinin yüksek devirlerdeki çalışma mantığı, stor perdelerin çalışma mekanizmasına zarar verebilir ve onları kullanılamaz hale getirebilir. stor ve zebra perdelerinizi temizlemek için nemli bir bez kullanarak onları yüzeysel olarak silebilirsiniz. Bunu yaparken doğal sabunlardan ya da birkaç damla elde bulaşık yıkama deterjanından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

%5 İndirim
%20 İndirim
%10 İndirim
%5 İndirim
%15 İndirim
%10 İndirim
%30 İndirim
%50 İndirim
Ödül Kazanmak için Şansını Dene!

E-posta adresinizi ve Ad Soyad kutucuklarını doldurup ve çarkı çevirin. Bu harika indirimleri kazanma şansını kaçırmayın!

Çarkı Çevir Kurallarımız:

  • Her kullanıcı çarkı günde bir kere çevirebilir.
  • Hile tespit edilenlere ödül verilmeyecektir.